Czy warto skorzystać z usług eksperta

Rynek ekspertów finansowych (pośrednictwa kredytowego) precyzuje ustawa (z dnia 23.03.2017 r.)  o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami. Ustawa wprowadza jawność i transparentność- usługi są bezpłatne, to banki wynagradzają ekspertów kredytowych. Wysokość wynagrodzenia jest jawna i przedstawiona w formularzu informacyjnym, który jest generowany dla Kredytobiorcy przez bank. Wynagrodzenie eksperta w żaden sposób nie wpływa na ofertę otrzymaną przez Kredytobiorcę. Banki zlecają swoje usługi na zewnętrz (tzw. outsourcing) , bo im się to po prostu opłaca, ponieważ wynagradzają tylko i wyłącznie za skuteczność.

EKSPERT FINANSOWY- kim jest i czym się zajmuje?

Ekspert finansowy przekaże wszelkie istotne informacje dotyczące kredytu hipotecznego, gotówkowego, konsumpcyjnego czy kredytu firmowego:

  • zbada zdolność kredytową w kilkunastu bankach (bez wysyłania zapytań do BIK-u);
  • wyjaśni warunki, które musi spełnić potencjalny kredytobiorca oraz co zrobić, by otrzymać finansowanie;
  • przygotuje listę dokumentów niezbędną do złożenia wniosków kredytowych;
  • dokładnie przedstawi koszty związane z kredytem hipotecznym, pożyczką hipoteczną, kredytem gotówkowym czy firmowym;
  • pomoże z formalnościami podczas przygotowania do procesu kredytowego oraz przeprowadzi kredytobiorcę przez cały proces kredytowy;
  • negocjuje z bankami warunki decyzji kredytowej;
  • przeanalizuje z kredytobiorcą zapisy umowy kredytowej;

Zawód eksperta finansowego jest uregulowany, a więc wiedza oraz kompetencje są poświadczone urzędowo poprzez nadanie licencji Komisji Nadzoru Finansowego.

Licencjonowany ekspert finansowy otrzymuje uprawnienia pozwalające na obsługę kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych.

Doświadczony ekspert finansowy posiada wiedzę, która pozwoli oszczędzić cenny czas i przede wszystkim nerwy, ponieważ większość osób nie ma dokładnego rozeznania w produktach bankowych, kredytach, zasadach ich udzielania oraz w skomplikowanych zapisach umów kredytowych.

Usługi eksperta finansowego są bezpłatne.

Eksperci finansowi nie pobierają od klientów żadnych opłat. Nie wpływa to w żaden sposób na warunki proponowane przez bank – uzyskany kredyt jest dokładnie taki sam jak w oddziale banku.

EKSPERT FINANSOWY- gdzie go szukać?

Myślę, że najlepszym źródłem poznania godnego zaufania eksperta finansowego jest rekomendacja- czyli tzw. “poczta pantoflowa”. W kwestii rekomendacji eksperta finansowego warto posłuchać rodziny, najbliższych, znajomych, którzy mieli okazję z polecaną osobą współpracować. Warto wybrać eksperta finansowego o sprawdzonej reputacji, zapoznać się z opiniami/ referencjami którymi może się pochwalić.

Wybór eksperta to niezwykle ważny aspekt procesu kredytowego, ponieważ kredyt hipoteczny, gotówkowy czy firmowy jest dość często jedną z najważniejszych decyzji finansowych jakie podejmiesz w swoim życiu. Zwykle będziesz go spłacał przez dłuższy czas, a to niesie ze sobą spore koszty. Znalezienie najbardziej optymalnego rozwiązania to spore wyzwanie. Po pierwsze, porównywanie ofert wielu banków jest zadaniem czasochłonnym. Po drugie, nie mając doświadczenia w tej materii łatwo popełnić błąd lub pomiąć najkorzystniejszą ofertę. Dlatego decydując się na finansowanie zakupu nieruchomości, remont, wykończenie, budowy domu czy inwestycję w rozwój firmy, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy eksperta finansowego.

EKSPERT FINANSOWY- korzyści ze współpracy, które warto wziąć pod uwagę:

Wiele osób sądzi, że może samodzielnie przebrnąć przez zawiłe procedury bankowe. Nie wykluczone, że część osób na pewno sobie z tym poradzi, ponieważ podjęcie współpracy z ekspertem finansowym nie jest przecież obowiązkowe.

Niemniej wiedza na temat produktów bankowych jest często niepełna lub nieaktualna, co utrudnia wybór najbardziej optymalnego rozwiązania.

Poznaj realne korzyści ze współpracy z ekspertem finansowym:

– brak opłat – to nic nie kosztuje- eksperci kredytowi nie pobierają żadnych opłat. Nie wpływa to również na warunki proponowane przez bank – uzyskany kredyt jest dokładnie taki sam jak w oddziale banku.

– oszczędność czasu – porównanie ofert wszystkich banków w jednym czasie i miejscu, szczegółowe konsultacje odbywają się na jednym spotkaniu;

– właściwy wybór oferty- dbałość o finanse klienta – decydując się na współpracę z ekspertem kredytowym zminimalizujemy ryzyko niepowodzenia transakcji, a więc zagrożenie ponoszenia niepotrzebnych kosztów;


– bieżąca ocena rynku kredytowego – niespotykane tempo zmian stóp procentowych oraz sytuacja na świecie wpływają na częste zmiany ofert bankowych; ekspert finansowy będzie nadążał za tymi zmianami mając codziennie bezpośredni kontakt z bankami i innymi instytucjami finansowymi;

– wiedza i obiektywizm – rzetelna analiza i monitoring ofert bankowych, proponowanych przez bank ubezpieczeń, bilans wyboru zmiennego lub stałego oprocentowania kredytu, dopilnowanie zachowania wszelkich terminów transakcji oraz śledzenie zmian w – poszczególnych bankach;

– ustalanie strategii i planu działania – doświadczony ekspert kredytowy wskaże klientowi kierunek działań zmierzających do zbudowania zdolności kredytowej w przypadku jej braku, tak, aby za jakiś czas można było ponownie podjąć temat finansowania;

– spokój- poczucie bezpieczeństwa- nie ma pewności, że bank udzieli kredytu, dlatego warto złożyć kilka wniosków jednocześnie, ale w odpowiedni sposób, tak by nie miało to wpływu na scoring i ocenę w BIK, odpowiedzialny ekspert finansowy rzetelnie przeprowadzi cały proces kredytowy służąc pomocą, odpowiadając na pytania i wątpliwości, będzie na podpisaniu umowy kredytowej, dbając o to, aby Klient czuł się stabilnie i bezpiecznie.

dyspozycyjność-  czas pracy eksperta kredytowego jest elastyczny, często jest dostępny wcześnie rano albo w późnych godzinach po południowych oraz w weekendy, to niezwykle wygodne i komfortowe rozwiązanie. Do otrzymania kredytu nie wystarczy jedna wizyta w banku i co istotne w godzinach pracy placówki bankowej- ale ekspert kredytowy dostarczy czy uzupełni wszystkie dokumenty. A jeśli zajdzie taka potrzeba dojedzie do domu lub miejsca pracy swojego Klienta.

Podsumowując –  współpraca z ekspertem finansowym/ kredytowym ma wiele zalet, dlatego też warto rozważyć pomoc w uzyskaniu finansowania i skorzystać z jego doświadczenia, wiedzy, znajomości procedur bankowych i elastycznego czasu pracy. Tym bardziej, że takie usługi są bezpłatne.

Zapraszam do kontaktu

Rafał Soboń