Zniesienie podatku PCC 2% przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego – pozytywna zmiana dla nabywców

25 lipca 2023 prezydent podpisał nowelizację ustawy o zniesieniu podatku PCC 2% od transakcji zakupu pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego. Ta ważna zmiana w przepisach podatkowych wnosi nowe możliwości i pozytywne efekty dla nabywców oraz całego sektora nieruchomości.

Podatek PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych) 2% był obowiązkowy przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego, czyli od osób fizycznych lub podmiotów, które już wcześniej były właścicielami danego obiektu. Jego zniesienie oznacza, że osoby pragnące nabyć (swoją pierwszą) używaną nieruchomość nie będą już obciążane tym dodatkowym obciążeniem finansowym.

Dzięki zniesieniu podatku, koszty zakupu nieruchomości ulegają zmniejszeniu, co może zachęcić wiele osób do podjęcia decyzji o nabyciu własnego mieszkania lub domu na rynku wtórnym. Przy obecnie wysokich cenach nieruchomości, każde oszczędzone kilka procent może mieć istotne znaczenie dla finalnej decyzji o zakupie.

Warto również podkreślić, że zniesienie podatku PCC 2% może wpłynąć na poprawę sytuacji sprzedających. Wzrost liczby potencjalnych nabywców zwiększa konkurencję na rynku, co może sprzyjać negocjacjom cenowym. Mieszkania czy domy, które wcześniej mogły być postrzegane jako za drogie, teraz zyskują na atrakcyjności, co może przekładać się na większą aktywność w sektorze nieruchomości.

Podatek od czynności cywilnoprawnych nie zostaje zniesiony całkowicie, a jedynie nabywcy pierwszych mieszkań na rynku wtórnym będą zwolnieni z obowiązku jego płacenia.

Na tym nie koniec zmian w PCC- zgodnie z nowymi przepisami podatek w wysokości 6 proc. ma objąć zakup co najmniej sześciu mieszkań w jednej inwestycji  (w głównej mierze dotyczy to „zakupów hurtowych” na rynku pierwotnym)– w jednym budynku lub kilku budynkach tworzonych na jednej nieruchomości gruntowej.

Podsumowując, zniesienie podatku PCC 2% przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego to korzystna zmiana, która może przynieść wiele pozytywnych efektów. Zwiększone zainteresowanie nieruchomościami używanymi, poprawa sytuacji sprzedających, rozwój sektora nieruchomości oraz korzyści dla gospodarki to tylko niektóre z możliwych skutków tego posunięcia.